Булінг: що це таке і як з ним боротися?

10.Січ.2019
Булінг: що це таке і як з ним боротися?

Булінг – це цькування однієї дитини іншою, агресивне переслідування, яке часто поширене серед підлітків. 80% українських дітей піддаються цькуванням, навіть не усвідомлюючи цього.

Ознаки того, що дитину цькують:
відмова іти до місця навчання з різних причин – «не хочу, не цікаво, не бачу сенсу…»;
відсутність контакту з однолітками: немає друзів, зідзвонювань, не ведеться переписка у соцмережах;
психосоматичні ознаки: часті хвороби, наприклад, ломота в тілі, болі в животі, вірусні інфекції;
обмальовані руки або специфічні малюнки на полях у зошиті;
бажання іти до навчального закладу іншою дорогою, аніж та, якою йдуть усі інші діти. Що робити батькам?
Швидка та доречна реакція дорослих (батьків і вчителів) на ситуацію булінгу повертає дітям відчуття безпеки та захищеності, демонструє, що насилля не прийнятне.
ПОЯСНИТИ ДИТИНІ, що таке булінг, які саме дії є насиллям і чому їх необхідно припинити. Розповісти на що інші люди мають право, а на що не мають.
СТРАТЕГІЯ ЗАХИСТУ. Не бігти одразу до учбового закладу. Спершу дізнатися у дитини, що вона думає про існуючу ситуацію, і підтримати її. Якщо вона не зможе впоратися, тоді йти до учбового закладу.
Або ж, коли застосовується фізична сила – в такому разі, як би соромно не було дитині, що б вона не казала (агресори зазвичай присоромлюють дітей, яких захищають батьки) треба йти до учбового закладу.
Порадити ПРОВОДИТИ БІЛЬШЕ ЧАСУ ЗІ СТАРШИМИ. За можливістю не відходити надовго від учителя, або майстра виробничого навчання, щоб не допускати насилля.
З юридичної точки зору ви НЕ МОЖЕТЕ ПРИЙТИ І ПОГОВОРИТИ БЕЗПОСЕРЕДНЬО З ДИТИНОЮ, ЯКА ОБРАЖАЄ вашу. Це можна ініціювати лише через навчальний заклад або психолога. Інакше можна отримати судовий позов за залякування чужої дитини.
Якщо булінг триває кілька місяців, – БЕЗ ДИТЯЧОГО ПСИХОЛОГА НЕ ОБІЙТИСЯ. Спілкуйтеся з дітьми. Прислухайтеся до них. Знайте їхніх друзів, запитуйте про навчання, розумійте їхні проблеми.
Наслідки
Наслідки булінгу можуть бути різні. Найчастіше – це замкнутість.
Психологам доводиться працювати з антисоціальними підлітками, які абсолютно не вміють спілкуватися з навколишнім світом. Доводиться пояснювати, що світ не такий страшний, яким був до цього. Це може тривати від 2 до 3 років. У таких дітей руйнується віра у соціум, вони насторожені, тривожні. Але найбільший страх – це підліткові суїцидальні думки.
Безпека дітей в Інтернеті
З кожним роком все більше українських дітей користується Інтернетом у повсякденному житті. Можливість підключитися до мережі не тільки через ПК, але й за допомогою мобільних телефонів сприяє цій тенденції. Інтернет надає дітям та молоді неймовірні можливості для здійснення відкриттів, спілкування й творчості. Проте, оскільки з самого початку Інтернет розвивався без будь-якого контролю, сьогодні він містить величезну кількість інформації, причому далеко не завжди безпечної. У зв’язку із цим виникають Інтернет-ризики для дітей:
«дорослий» контент: еротика, азартні ігри, реклама тютюну та алкоголю;
незаконний контент: порнографія;
он-лайн насильство: заклики до асоціальної поведінки, жорстокості, насильства, суїцидальної поведінки, участь у небезпечних квестах, сексуальної експлуатації тощо;
розголошення приватної інформації, яка може бути використана проти дітей та їхніх родин;
контент, що може задати фінансових збитків – короткі номери й платні сервіси, що тарифікуються окремо, різного роду лотереї, тощо;
Інтернет-залежність.
Виконання наступних пунктів допоможе захистити вашу дитину під час перебування її в мережі:
1. Виконання трьох основних правил:
Приділяйте увагу захисту устаткування та інформації:
регулярно обновляйте операційну систему;
використовуйте антивірусну програму;
застосовуйте брандмауер;
створюйте резервні копії важливих файлів;
будьте обережні при завантаженні нових файлів;
Захистіть себе в он-лайні:
з обережністю розголошуйте особисту інформацію;
думайте про те, з ким про що розмовляєте;
пам’ятайте, що в інтернеті не вся інформація надійна та не всі користувачі відверті;
Дотримуйтеся правового поля.
законів потрібно дотримуватися навіть в інтернеті;
дотримуйтеся загальноприйнятих норм спілкування;
при роботі в Інтернеті не забувайте піклуватися про інших так само, як про себе.
2. Створіть безпечну зону та контролюйте дотримання дитиною меж цієї зони.
Постарайтеся разом з дитиною знайти корисні, цікаві й безпечні сайти, які вона переважно буде відвідувати надалі. Періодично відвідуйте їх разом. Ви можете заблокувати для дитини доступ до сайтів, які містять матеріали, визначені як небезпечні (порнографія, насильство, суїцид тощо).